Біогаз – це “корона” біоенергетики

Біогаз – це “корона” біоенергетики

Стабільне зростання біоенергетичної галузі в Україні базується на активній співпраці всіх учасників даної сфери. Одним з партнерів Ecodevelop є громадська спілка «Біоенергетична асоціація України», членом якої і є компанія. Голова правління асоціації Георгій Гелетуха в своєму інтерв’ю на заході з відкриття станції «Бзів» поділився баченням можливостей розвитку біоенергетики в Україні.

Ви є експертом і активним учасником біоенергетичного ринку. На ваш погляд, яке значення для України має біоенергетика?

Біоенергетична сфера об’єднує сільське господарство та енергетику – дві основні галузі, що формують економіку України. Тому я вважаю, що біоенергетика буде розвиватися разом з цими галюзями і впливати на підвищення рівня і темпів розвитку країни в цілому. Біогаз – це “корона” біоенергетики. Найкрасивіша і елегантна технологія, яка бере шкідливі для навколишнього середовища відходи і перетворює їх в “чисту” енергію і органічні добрива. При цьому використовується величезний ресурсний потенціал країни з вироблення біогазу та зменшується залежність від імпортованих викопних палив, а також поліпшується екологічна ситуація. Тому Україна, однозначно, буде розвивати виробництво біогазу.

Наскільки державне регулювання вплинуло на темпи розвитку біогазової сфери?

На жаль, я вважаю, що при впровадженні в Україні біогазового напрямку урядом було зроблено декілька помилок. Спочатку (2009 р.) не дали “зелений” тариф для електроенергії з біогазу. Потім (2013 р.) дали “зелений” тариф, але не дозволили зброджувати силос. Далі знизили “зелений” тариф. А така невизначеність і мінливість законодавства на загальнодержавному рівні гальмує розширення виробництва біогазу. В результаті, біогазова галузь в Україні розвивалася, але не так швидко, як хотілося б. Тридцять біогазових станцій або 40 МВт потужності – це дуже мало для України. У той час як в Німеччині вже понад 10 000 біогазових установок.

Чи є позитивні зміни в законодавстві в даний час?

Зараз ситуація виправляється – “зелений” тариф для біогазу зафіксований без зменшення до 2030-го року, впроваджені аукціони для продажу “чистої” електроенергії. Все це може поліпшити економічні показники біоенергетичних проектів. Тому я вірю, що біогазова галузь буде розвиватися.

Обіймаючи посаду голови «Біоенергетичної Асоціації України», як Ви вважаєте, що необхідно додати на законодавчому рівні для розвитку біогазової галузі?

Ми будемо пропонувати і лобіювати декілька законодавчих ініціатив, які потребують врегулювання на державному рівні. По-перше, це підтримка виробництва біометану. По-друге, створення економічної привабливості покриття пікових навантажень в мережі за рахунок біогазових потужностей. По-третє, державне сприяння в переведенні транспорту на використання біогазу.

Якщо спиратися на досвід вже запущених біогазових проектів, на що Ви радите звернути особливу увагу при створенні нових біогазових станцій?

В результаті аналізу діяльності вже запущених біогазових станцій, виявлено ряд головних факторів, що впливають на життєздатність таких проектів. Перший і основний – власна сировинна база з прогнозованою вартістю і якістю сировини. На практиці були проекти з прив’язкою до дешевої, на момент запуску, сировини, яку закуповували. Але коли на сировину зріс попит, ціна піднялася і економічні показники роботи біогазової станції сильно погіршилися. Друге, що слід планувати до початку реалізації біогазового проекту – як використовувати тепло, що виробляється. Коли раніше будували біогазові установки, була така ілюзія, що “зелений” тариф на електроенергію забезпечує необхідні показники прибутковості проекту. У реальності, майже жодна біогазова станція в Україні не вийшла на планові показники по виробленню електроенергії. Тому, якщо бізнес-план розраховувався з урахуванням 100% використання потужностей, а на практиці виходить лише 30%, то і термін окупності стає довшим в три рази.

Як тоді можна підвищити прибутковість біогазових станцій в Україні?

Біогазова установка буде економічно ефективною при виробленні електроенергії 8200 годин на рік. Також вкрай важливим є наявність споживачів тепла, оскільки фактично на кожен МВт електрики ми маємо МВт тепла, який може або продаватися, або марно викидатися, забруднюючи атмосферу. Тому при проектуванні біогазових станцій необхідно враховувати і включати в схему споживачів тепла.

Як ви думаєте, чи може біогазова галузь України заявити про себе на світовому рівні?

Можна з упевненістю сказати, що біогазова галузь України, будучи “короною” біоенергетики, зможе “заблискати” в усьому світі, якщо буде ефективно використаний ресурсний потенціал України для розвитку даної сфери. Це можливо за продуктивного партнерства та активної спільної роботи всіх учасників біогазового ринку в нашій країні і покращення законодавчого поля.

Заповніть форму