Ecodevelop підтримує світовий тренд створення енергокооперативів

Ecodevelop підтримує світовий тренд створення енергокооперативів

Енергетичні кооперативи є частиною загальносвітової тенденції децентралізації виробництва і отримання енергії з поновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Найбільш активно енергокооперативи розвиваються в країнах ЄС. Такі спільноти займаються генерацією електроенергії і забезпеченням теплом учасників кооперативів. При цьому надлишок електроенергії продається по “зеленому” тарифу в загальну мережу. Світовий досвід в області створення енергокооперативів може бути використаний населенням, громадами, малим і середнім бізнесом і в Україні, як ефективний спосіб досягнення незалежності від великих постачальників енергоринку.

Експерти в галузі біоенергетики вважають даний напрямок дуже перспективним для України. Так Сергій Шпак, директор компанії Ecodevelop, вважає, що створення енергокооперативів в області біогазової енергетики в умовах України може бути дуже вигідним варіантом використання сировинних ресурсів і отримання прибутку. «Зокрема, біогазова станція може не тільки покривати енергетичні потреби всіх учасників кооперативу, а й приносити дохід при продажу надлишків електроенергії в загальну мережу. І компанія Ecodevelop готова активно сприяти розвитку цього тренду в Україні », – підкреслив він.

Як приклад можна розглянути досвід Німеччини. За останні 20 років в цій країні було створено більше 1 000 кооперативів, що виробляють енергію з ВДЕ: від місцевих котелень на біомасі до промислових сонячних і вітрових електростанцій. В результаті, такі спільноти стали конкурентами німецьких енергетичних холдингів, генеруючи до 30% електроенергії з поновлюваних джерел. Розвиток таких проектів у країні почався в 2009 році. Наприклад, німецький Трісдорф став першим в Європі містом, в якому біогазова установка в поєднанні з системою опалення забезпечує теплом близько 50 будівель навчальних закладів, а також молочно-господарський комплекс. Електрична потужність станції становить 290 кВт, що покриває базове електричне навантаження об’єктів кооперативу протягом усього року. А два котли на трісках загальною тепловою потужністю 2150 кВт задовольняють додаткову потребу під час опалювального періоду. При цьому велике буферне водосховище об’ємом 120 кубічних метрів дозволяє компенсувати денні піки споживання. Крім того, біогазова установка подає в мережу загального користування електроенергію, достатню для постачання 700 домашніх господарств.

В Україні дана практика знаходиться на етапі апробації. Поки в нашій країні є лише поодинокі приклади таких спільнот. Так в 2016 році в Харківській області 12 сільськогосподарських підприємців об’єдналися в енергокооператив для виробництва біопалива для заправки власного транспорту. Устаткування було закуплено з використанням гранту за програмою ООН. В результаті за рахунок використання біопалива для проведення посівних і збиральних робіт дані господарства знизили собівартість своєї сільськогосподарської продукції на третину. Ще один приклад – плани по створенню в цьому році в Славутичі (Київська обл.) першого муніципального енергокооперативу “Сонячне місто”. Проект передбачає будівництво сонячної електростанції потужністю 20 МВт на дахах муніципальних будівель. Для цього будуть використані інвестиції членів кооперативу – переважно жителів міста. Згідно з розрахунками, поріг входу в кооператив досить низький і вартість паю становить близько $ 500. Вироблена сонячною електростанцією електроенергія буде реалізовуватися по “зеленому” тарифу.

Безумовно, енергокооперативи в Україні роблять лише перші кроки і пройде ще досить багато часу, перш ніж вони займуть своє гідне місце в сфері енергозабезпечення. Але навіть поодинокі приклади таких спільнот показують, що світова тенденція розвитку енергетичної кооперації вже почала проявлятися і в Україні.

Заповніть форму