Експерти Ecodevelop взяли участь в круглому столі «Регулювання виробництва біопалива: інструмент енергонезалежності»

Експерти Ecodevelop взяли участь в круглому столі «Регулювання виробництва біопалива: інструмент енергонезалежності»

21 травня в Києві відбувся захід, присвячений обговоренню питань, пов’язаних з виробництвом біопалива в Україні. В ході круглого столу держава і бізнес шукали механізми стимуляції і контролю ринку відновлюваних джерел енергії. Директор компанії Ecodevelop Сергій Шпак, а також технічний директор Михайло Лободін, керівник відділу розвитку бізнесу Ігор Сорока та інвестиційний аналітик Олександр Корольов взяли активну участь в даному заході. На круглому столі також були присутні: директор «Української асоціації виробників альтернативних транспортних палив» Тарас Ніколаєнко, керівник комерційного управління ДП «Укрспирт» Микола Черхава, представники «Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження», «Державної екологічної інспекції”, “Державної фіскальної служби», «Нафтогазової Асоціації України», «Державної регуляторної служби», а також представники бізнесу та експертних кіл.


За підрахунками організаторів круглого столу – компанії BRDO («Офіс ефективного регулювання»), сьогодні більше 62% внутрішнього споживання бензину і 90% дизпалива Україна задовольняє за рахунок імпорту. Однак, виробництво біопалива дозволить Україні замістити до 35% імпортного дизеля та до 10% бензину. Таким чином використання вітчизняного біопалива здатне забезпечити додаткові інструменти для енергонезалежності країни, зокрема транспортного сектору. Однак, незважаючи на задекларовані «Енергетичною стратегією» цілі щодо збільшення частки альтернативних видів палива, відповідний потенціал України все ще практично не використовується. «З огляду на значну залежність України від імпорту нафтопродуктів, нам вкрай важливо розвивати своє виробництво та збільшувати частку заміщення нафтопродуктів біопаливом. Але для цього потрібні фінансово-економічні стимули і формування гарантованого попиту на моторні біопалива», – зазначив в ході круглого столу керівник сектору «Енергетика» BRDO Олексій Оржель.

За оцінкою BRDO, для розвитку біопаливної галузі необхідно створити чітке та прозоре законодавство, що передбачає, зокрема, використання стимулюючих фінансово-економічних інструментів:
– скасування або істотне зниження ставок акцизного податку на біодизель і його суміші та моторні бензини з вмістом біоетанолу;
– скасування необхідності подання податкового векселя для виробників біоетанолу;
– формування гарантованого попиту на моторні біопалива (наприклад, встановлення ринкових квот і графіку підвищення частки біопалива в загальному обсязі палива), або надання державної підтримки (субсидій) суб’єктам господарювання, що працюють в даній області;
– імплементацію в українське законодавство обов’язкових критеріїв стійкості розвитку, дотримання яких зараз є добровільним. Ці вимоги дозволять забезпечити екологічність моторного біопалива й скоротити викиди в атмосферу;
– створення системи онлайн-контролю за обігом нафтопродуктів, підкріплену високими штрафними санкціями за порушення, і впровадження інституту незалежного аудиту якості моторних палив, сьогодні фактично не контролюються державою.
– завершення процесу гармонізації з відповідними нормами ЄС;
– скасування виняткових прав на виробництво бензину з додаванням біоетанолу та / або його компонентів, оскільки це стримує розвиток конкуренції, а також призводить до недоотримання Україною потенційної вигоди від безмитного експорту біопалива в ЄС в рамках відповідних квот.

Заповніть форму