FAQ – часто задавані питання по біогазу

 1. Що таке біогаз?

Біогаз є продуктом розщеплення органічної речовини анаеробними бактеріями. У середньому біогаз складається з 60% метану та 40% вуглекислого газу. Він схожий на природний газ, що на 99% складається з метану. Біогаз – це чиста та відновлювана енергія, яка може замістити природний газ для приготування їжі, а також виробництва пари, гарячої води або електричної енергії. При тиску та температурі навколишнього середовища біогаз перебуває у газоподібному стані, а не у рідкому вигляді, як зріджений пропан.

 

 1. Як це працює?

Органічну сировину поміщають у герметичний резервуар – метантенк, що обігрівається та обладнаний перемішуючими пристроями. За умов безкисневого середовища анаеробні бактерії переробляють органічну речовину сировини із виділенням біогазу.

 

 1. Із яких видів відходів можна виробляти біогаз?

Будь-який вид органічної сировини має потенціал виробництва біогазу: відходи рослинництва та тваринництва, харчової та переробної промисловості, цукрових заводів, м’ясопереробних заводів та боєнь, пивоваріння тощо.

Види сировини, зі значним вмістом волокон, до прикладу, деревина, є складними і практично непридатними для виробництва біогазу.

 

 1. Скільки біогазу можна отримати з відходів підприємства?

Кількість біогазу, що може бути вироблена з органічної сировини, насамперед залежить від виду сировини та конструкції метантенку. Певні метантенки дозволяють виробляти 20 м3 біогазу з тонни відходів, тоді як інші можуть давати 800 м3 біогазу з тонни органічних відходів. Це залежить від якості сировини, проектного і конструкційного рішення метантенку та від належної експлуатації біогазової станції.

 

 1. Як утворюється біогаз?

У природніх умовах біогаз утворюється шляхом анаеробного (тобто без доступу кисню) розщеплення органічної сировини у ґрунті, болотах, океані тощо. Також біогаз утворюється на полігонах твердих побутових відходів (ТПВ), де органічні відходи розкладаються за відсутності кисню та під дією часу, температури навколишнього середовища і мікроклімату полігону. Також біогаз може вироблятись у створених умовах – герметичних метантенках із відповідним обладнанням та механізмами, належним повним контролем процесу та забезпеченням повноцінної реалізації потенціалу виробництва біогазу.

 

 1. Чи безпечний біогаз для навколишнього середовища?

Значення фактору парникового газу метану у 21 раз перевищує СО2. Розщеплення органічної сировини у біогаз знижує вплив парникових газів у 20 разів. Виділення метану з органічної сировини та його подальше перетворення в електричну та теплову енергію дозволяє гарантувати, що органічна сировина не розкладатиметься на відкритому просторі, а, отже, біогазове виробництво знижує прямі викиди метану в атмосферу.

Крім того, енергія з біогазу, найвірогідніше, витіснятиме викопні види палива, що є основним джерелом викидів парникових газів.

Оскільки при виробництві біогазу виділяється вуглець, відповідний своєму природному циклу, енергія з біогазу вважається нейтральною щодо нього.

 

 1. Скільки енергії в біогазі?

1 м3 біогазу містить еквівалент 6 кВт*год теплової енергії. Проте при перетворенні біогазу в когенераційних модулях отримується близько 2 кВт*год електричної енергії, решта перетворюється у теплову енергію.

2 кВт*год достатньо для живлення 100 Вт лампи протягом 20 годин або 2000 Вт фену протягом 1 години.

 

 1. Що відбувається із сировиною після виробництва біогазу?

Попри загальноприйняту думку, що обсяг вхідної сировини до зброджування практично відповідає обсягу вихідної сировини після нього, якість сировини покращується (практично відсутній запах, поліпшені властивості добрива, зменшені органічне навантаження та ступінь забруднення).

Зброджена сировина може бути розділена на тверду та рідку фракції із наступним внесенням у якості органічного біодобрива на поля.

 

 1. Чому вигідно виробляти біогаз?

Утилізація відходів підприємства завжди коштує грошей. Якщо утилізація не коштує нічого, то, ймовірно, ідеться про створення екологічної небезпеки.

Разом з будівництвом біогазової станції з метою утилізації відходів виробництва, одночасно створюється потенційний центр прибутків.

До прикладу, гній ВРХ вважається не відходом, а добривом на фермі. Біогазова станція дозволяє фермеру отримати прибуток від виробництва біогазу, одночасно зменшуючи рівень запахів та підвищуючи якість органічного добрива.

В АПК біогазова станція може використовуватись в якості первинної переробки відходів підприємства, а біогаз – для компенсації деяких витрат енергії підприємства та зменшення обсягів утилізації вторинних відходів.

 

 1. Скільки коштує біогазова станція?

Біогазові станції бувають різних рішень, конструкцій та форм. Проста біогазова станція сільськогосподарського типу може коштувати починаючи від 2 500 € за 1 кВт електричної потужності. А біогазова станція із переробки муніципальних відходів може коштувати до 19 000 € за 1 кВт встановленої електричної потужності. Це свідчить про значну диференціацію вартості проектів.

Для будівництва біогазових станцій необхідні значні капіталовкладення, що потребують ретельного планування з метою максимізації шансів на успіх.

Якщо коливання цін на енергоносії впливає на прибутковість Вашого бізнесу і Ви екологічно відповідальні щодо поводження з відходами, які генерує Ваше підприємство, тоді біогазова станція може стати для Вас рішенням на шляху до сталого розвитку.

 

 1. За який термін можна побудувати біогазовий комплекс?

Як правило, реалізація проекту біогазового комплексу займає до 2 років.

 

 1. Чи складний біогазовий комплекс в експлуатації?

Біогазовий комплекс схожий на свійську тварину. Його необхідно годувати щодня, відповідним кормом та у потрібному обсязі. А якщо не турбуватись про тварину належним чином, то вона хворітиме і принесе погані результати.

Заповніть форму