FAQ – часто задавані питання по біогазу

 1. Що таке біогаз?

Біогаз являється продуктом розщеплення органічної речовини анаеробними бактеріями. В середньому біогаз складається з 60% метану та 40% вуглекислого газу. Він схожий на природний газ, що на 99% складається з метану. Біогаз – це чиста та відновлювана енергія, яка може замістити природний газ для приготування їжі, для виробництва пари, гарячої води або виробництва електричної енергії. При тиску та температурі навколишнього середовища біогаз перебуває у газоподібному стані, а не у рідкому вигляді, як зріджений пропан.

 1. Як це працює?

Органічну сировину поміщають у герметичний резервуар – метантенк, що обігрівається та обладнаний перемішуючими пристроями. За умов безкисневого середовища анаеробні бактерії перетворюють органічну речовину сировини із виділенням біогазу.

 1. З яких видів відходів можна виробляти біогаз?

Будь-який вид органічної сировини має потенціал виробництва біогазу: відходи рослинництва та тваринництва, відходи харчової та переробної промисловості, відходи цукрових заводів, відходи м’ясопереробних заводів та відходи бійні, відходи пивоваріння тощо.

Сировина, зі значним вмістом волокон, до прикладу деревина, являються складним і практично непридатними для виробництва біогазу видами сировини.

 1. Скільки біогазу можна отримати з відходів підприємства?

Кількість біогазу, що може бути вироблена з органічної сировини, насамперед залежить від виду сировини та конструкції метантенку. Певні метантенки дозволяють виробляти 20 м3 біогазу з тони відходів, тоді як інші можуть давати 800 м3 біогазу з тони органічних відходів. Це залежить від якості сировини, дизайну і конструкційного рішення метантенку та від відповідної експлуатації біогазового комплексу.

 1. Як утворюється біогаз?

У природніх умовах біогаз утворюється шляхом анаеробного (тобто без доступу кисню) розщеплення органічної сировини у ґрунті, болотах, океані того. Також біогаз утворюється на полігонах ТПВ, де органічні відходи розкладаються під дією часу, за відсутності кисню та під дією температури навколишнього середовища та мікроклімату полігону. Також біогаз може вироблятись у створених умовах – герметичних метантенках із відповідним обладнанням та механізмами, із відповідним повним контролем процесу та забезпеченням повноцінної реалізації потенціалу виробництва біогазу.

 

 1. Чи безпечний біогаз для навколишнього середовища?

Значення фактору парникового газу метану у 21 раз перевищує СО2. Розщеплення органічної сировини у біогаз знижує вплив парникових газів у 20 разів. Виділення метану з органічної сировини та його подальше перетворення в електричну та теплову енергію дозволяє гарантувати, що органічна сировина не розкладатиметься на відкритому просторі, а отже біогазове виробництво знижує прямі викиди метану в атмосферу.

Крім того, енергія з біогазу, найвірогідніше, витіснятиме викопні види палива, що є основним джерелом викидів парникових газів.

Енергія з біогазу вважається нейтральною по відношенню до вуглецю, оскільки при його виробництві виділяється вуглець, що відповідає циклу природного вуглецю.

 

 1. Скільки енергії в біогазі?

1 м3 біогазу містить еквівалент 6 кВт*год теплової енергії. Проте, при перетворенні біогазу у когенераційних модулях, отримується близько 2 кВт*год електричної енергії, решта перетворюється у теплову енергію.

2 кВт*год достатньо для живлення 100 Вт лампи протягом 20 годин або 2000 Вт фену протягом 1 години.

 

 1. Що відбувається із сировиною після виробництва біогазу?

Попри загальноприйняту думку, що обсяг вхідної сировини до зброджування практично відповідає обсягу вихідної сировини після зброджування, проте якість сировини змінюється у сторону покращення (практично відсутній запах, покращені властивості добрива, зменшення органічного навантаження, зменшення ступеню забруднення).

Зброджена сировина може бути розділена на тверду та рідку фракції із наступним внесенням у якості органічного біодобрива на поля.

 

 1. Чому вигідно виробляти біогаз?

Утилізація відходів підприємства завжди коштує грошей. Якщо утилізація не коштує нічого, то, скоріш за все, йдеться про створення екологічної небезпеки.

Будівництво біогазового комплексу з метою утилізації відходів виробництва, одночасно створюється потенційний центр прибутків.

До прикладу, гній ВРХ не вважається відходом, а добривом на фермі. Біогазовий комплекс дозволяє фермеру отримати прибуток від виробництва біогазу, одночасно зменшуючи рівень запахів та підвищуючи якість органічного добрива.

В АПК біогазовий комплекс може використовуватись в якості первинної переробки відходів підприємства, а біогаз використовуватись для компенсації деяких витрат енергії підприємства та зменшення обсягів утилізації вторинних відходів.

 

 1. Скільки коштує біогазовий комплекс?

Біогазові комплекси бувають різних рішень, конструкцій та форм. Простий біогазовий комплекс сільськогосподарського типу може коштувати починаючи від 2 500 € за 1 кВт електричної потужності. А біогазовий комплекс з переробки муніципальних відходів може коштувати до 19 000 € за 1 кВт встановленої електричної потужності. Це свідчить про те, наскільки проекти відрізняються.

Біогазові комплекси потребують значних капіталовкладень, що потребують ретельного планування з метою максимізації шансів на успіх.

У разі, якщо ви відчуваєте коливання вартостей на енергоносії, якщо у вас присутня екологічна совість по відношенню до відходів, що генерує ваше підприємство, тоді біогазовий комплекс може стати для вас рішенням стійкого розвитку.

 1. За скільки часу можна побудувати біогазовий комплекс?

Як правило, реалізація проекту біогазового комплексу займає до 2 років.

 

 1. Чи важкий біогазовий комплекс в експлуатації?

Біогазовий комплекс схожий на свійську тварину. Його необхідно годувати щодня, відповідним кормом та у потрібному обсязі. А якщо не турбуватись про тварину належним чином, то вона хворітиме і принесе погані результати.