ОПАЛЕННЯ БІОГАЗОМ ВЗИМКУ

ОПАЛЕННЯ БІОГАЗОМ ВЗИМКУ

Біогазовий комплекс, як і будь-які виробничі потужності, розглядається перш за все з точки зору його економічної ефективності. Будувати свідомо збиткове підприємство ніхто не буде, саме тому дуже важливо до початку робіт провести ретельні дослідження і вивчення всіх супутніх питань.

Отримання біогазу має декілька цілей:

 1. Позбутися від накопичення відходів та необхідності їх накопичувати і утилізувати.
 2. Використовувати біогаз як енергоносій або для продажу.
 3. Знизити викиди парникових газів.
 4. Поліпшити локальну екологію, в тому числі уникнути забруднення ґрунтових вод і повітря.

Третій і четвертий пункти мають важливе значення як в масштабах регіону, так і в плані запобігання незворотних змін клімату на планеті. Проте, їх економічний ефект прорахувати неможливо.

Перші два пункти, навпаки, мають цілком конкретні вимірювані параметри. Відштовхуючись від них, можна прорахувати терміни окупності біогазової станції, і упевнитися в необхідності та економічній доцільності її будівництва. Чи можна використовувати біометан для потреб підприємства? Чи вистачить виробничих потужностей (та відходів) для підтримки безперервного циклу видобутку метану? Про це ми і поговоримо.

Утилізація відходів

На цю тему існує чимало інформації, ми вже також зачіпали проблематику переробки відходів в наших статтях. Нагадаємо, що біогазовий комплекс виробляє біогаз шляхом анаеробного зброджування органічного субстрату. В якості субстрату найчастіше використовують рослинні відходи сільського господарства, тваринництва, харчових підприємств тощо.

Рослинні залишки утилізувати простіше. Їх можна просто спалювати або виробляти з них компост. У багатьох випадках так і роблять. Однак, при наявності досить великої кількості відходів, більш ефективно було б використовувати їх для переробки на біометан.

З відходами тваринництва набагато складніше. В першу чергу, мається на увазі гній, який на фермах і птахофабриках накопичується у великих кількостях.

Встановлено, що вихід екскрементів за добу може сягати: у великої рогатої худоби – до 55 кг / голову / день, у свиней – до 15,3 кг / голову / день.

Проблема утилізації гною в промисловому тваринництві має велике значення і в господарському, і в екологічному сенсі. В радіусі дії підприємства м’ясо-молочного напряму можливе забруднення ґрунтових вод і прилеглих водойм патогенними мікроорганізмами, забруднення повітря сірководнем, аміаком та іншими сполуками. Знищення гною вимагає докладання великих зусиль і коштів.

Вихід, прийнятний з усіх точок зору – це отримання біогазу. Важливо його правильно використовувати. Крім генерування електрики, можна отримати вторинне тепло, а саме гарячу воду або пар.

Опалення підприємства біогазом

Для економічної ефективності біогазової станції вирішальним фактором стає використання біогазу для вироблення тепла та електрики. На етапі проектування потрібно вивчити потреби в обігріві виробничих приміщень, а також інші можливості використання тепла. Слід врахувати багато факторів:

 • хто може бути споживачем тепла;
 • розташування ферми або птахофабрики щодо ТЕЦ, скільки тепла потрібно для їх обігріву;
 • наскільки технічно можливо подавати тепло в виробничі приміщення;
 • чи можна частину біогазу продавати в газотранспортну мережу, чи є для цього технічні умови;
 • чи можна продавати електрику за зеленим тарифом і наскільки легко отримати необхідні дозвільні документи.

Якщо біогазовий комплекс спроектований правильно, то в проекті обов’язково присутня прийнятна стратегія використання тепла.

Отримання біогазу не є самоціллю. Це засіб для вироблення електрики за допомогою когенератора або ТЕЦ, а також паливо для котелень підприємства.

Як планувати використання тепла

Щоб зрозуміти, як використовувати біогаз, потрібно розрахувати потреби підприємства:

 • загальна потреба в теплі;
 • річна потреба в теплі;
 • пікова потреба в теплі;
 • сезонні коливання попиту на тепло.

Для цього потрібно проаналізувати витрати, які були в минулих періодах, по можливості провести заміри або виконати проектні розрахунки виходячи з необхідних температурних умов. Розглянемо кілька прикладів з області тваринництва.

Свиноферма

Розведення свиней в Україні має історичну основу та на даний момент розвивається і в масштабах невеликих фермерських господарств, і на промислових свинофермах. Для великого господарства отримання біогазу стане відмінним способом перетворити відходи (гній) в постійно відновлюване джерело тепла й енергії.

Слід врахувати, що потреби такого підприємства досить великі. Свиней розводять в різних умовах в залежності від їх віку, і це безпосередньо впливає на продуктивність. Для молодняку ​​підтримують температуру на рівні 32°C, з поступовим її зниженням протягом перших восьми тижнів до 22°C. Для дорослих тварин на відгодівлі в приміщенні повинно бути 20°C, щоб знизити ризики захворювань. На опалення підприємства в зимовий період витрачаються великі кошти. Власний біогазовий комплекс, і біогаз, який отримують з свинячого гною, стане стабільним джерелом тепла. Цілком очевидно, що споживання тепла взимку буде значно більше.

Птахофабрики

Розведенням домашньої птиці в промислових масштабах нікого не здивуєш. В Україні є величезні комплекси, де вирощують бройлерів, індиків, качок і гусей на м’ясо або для отримання яєць. Загальна кількість підприємств цього напрямку – більше ста, а кількість птиці різних видів близько 240 млн особин.

На підтримку температурного режиму в зимовий час витрачається природний газ, якщо в пташниках встановлена ​​система центрального опалення, або електрику – якщо працюють інфрачервоні обігрівачі.

Обидва види обігріву можуть бути організовані з використанням біогазу.

При значних скупченнях екскрементів і можливості їх доповнити відповідним ко-субстратом, можна розглядати будівництво біометанової станції.

Тепличні господарства

Теплиці потребують великої кількості енергії для створення оптимальних умов для вирощування овочів і зелені. Витрати на опалення зазвичай є одними з найвищих експлуатаційних витрат. Температуру 20-25°C необхідно підтримувати навіть в холодну пору року для успішної вегетації рослин. Використання відпрацьованого тепла може стати хорошим і дешевим способом вирішення проблеми, за умови досить близького розташування ТЕЦ й оранжереї.

Висновки

З вищенаведених прикладів зрозуміло, що отримання біогазу потрібно розглядати в комплексі. Грамотна оцінка потреб підприємства в теплових і енергетичних ресурсах, розрахунок сировинної бази, можливість використовувати в якості споживачів тепла прилеглі об’єкти – всі ці фактори необхідно враховувати. Компанія Ecodevelop володіє необхідним досвідом та знаннями, і у співпраці з німецькими партнерами готова всіляко сприяти в створенні біометанових комплексів.

Заповніть форму