ЗАСІДАННЯ РОБОЧОЇ ГРУПИ ПРИСВЯЧЕНЕ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕФЕКТИВНИХ БІОГАЗОВИХ КОМПЛЕКСІВ

ЗАСІДАННЯ РОБОЧОЇ ГРУПИ ПРИСВЯЧЕНЕ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕФЕКТИВНИХ БІОГАЗОВИХ КОМПЛЕКСІВ

Компанія ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» («Ecodevelop», FB) взяла участь в засіданні робочої групи з обговорення актуальних питань реалізації ефективних біогазових комплексів.

У засіданні брали участь директор компанії ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» («Ecodevelop») Сергій Шпак (Sergio Shpak, FB), комерційний директор компанії ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» («Ecodevelop»), к.т.н. Ольга Сидорчук (Olga Sydorchuk, FB), заступник директора за напрямком Малий та Середній бізнес дирекції АБ «УКРГАЗБАНК» Олександр Буць (Олександр Буць, FB), адвокат компанії ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» («Ecodevelop») Олена Фінк, керівник відділу розвитку бізнесу компанії ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» («Ecodevelop») Ігор Сорока (Igor Soroka, FB), керуючий інноваційними напрямками «Moore Stephens – Kyiv» Яковлев Олексій (Alexey Yakovlev, FB).

Під час засідання робочої групи висвітлювались такі питання: реалізація успішних проектів біогазових комплексів: критерії, створення бізнес плану ефективного проекту біогазового комплексу, законодавство в сфері проектів біогазових комплексів, інвестування проектів  і програми кредитування будівництва біогазових комплексів в Україні та інші актуальні питання розвитку відновлюваних джерел енергії.

Розпочалась робоча група з обговорення тенденцій переходу в різних областях України сільськогосподарських підприємств на альтернативні та відновлювані джерела енергії. Є реальні приклади компаній, які проводять енергоощадні заходи на своїх виробничих потужностях, переводять господарські комплекси на твердопаливні котли, встановлюють світлодіодне освітлення та біогазові комплекси. Реалізація таких заходів дозволяє підприємству щорічно економити по декілька млн Квт електроенергії, декілька млн метрів кубічних газу, та, звісно, по декілька млн гривень на рік.

Директор ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» Сергій Шпак презентував критерії реалізації успішних проектів біогазових комплексів. Він зазначив, що компанія ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» спеціалізується на будівництві сучасних високоефективних біогазових комплексів, які перетворюють органічні речовини в електричну і теплову енергію. «Такими органічними речовинами є: відходи сільського господарства (тваринництва і рослинництва), відходи життєдіяльності людини (полігони ТПВ, біологічне сміття, активний мул з очисних споруд), відходи харчової промисловості, спеціально вирощені енергетичні культури. Супутнім продуктом роботи біогазових комплексів є збалансовані органічні біодобрива, які не руйнують природний екологічний баланс та екологію.»
Також Сергій Шпак акцентував увагу на тому, що компанія ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» готова супроводжувати охочих реалізувати проект у підготовці, допомогти із формуванням бізнес-плану, залученням дешевих кредитів та пошуком інвесторів: «Ми пропонуємо не продаж того чи іншого обладнання, а саме реалізацію успішного бізнес-проекту. Ми часто чуємо про те, що це дорого, і що у підприємства немає 3 мільйонів, але біогазові проекти цього й не потребують. Дивлячись на європейську практику, ми бачимо, що ті, хто мають відходи, можуть володіти лише 30% від необхідної суми для реалізації проекту, решту вдається залучити завдяки кредитам та інвестиціям. А інвестицій для біоенергетики чимало, єдина проблема – куди направляти кошти, адже не вистачає якісних проектів. Навіть ЄБРР до нас звертається з проханням знайти партнерів, тих, кого він може підтримати.»
«Сама реалізація біогазових комплексів розкриває часто головні найпоширеніші дві проблеми: замовники під час будівництва не дотримуються необхідної технології, хочуть зекономити й у результаті отримують лише 20% від потужності установки, або ж навпаки вкладають надто дорогі технології, які дуже довго окуповуються й не мають реального практичного значення. Тому, допомагаючи реалізовувати проекти, ми шукаємо найефективніший варіант для кожного випадку окремо», – пояснив Сергій Шпак.

Зі слів комерційного директора ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП», к.т.н Ольги Сидорчук, впроваджуючи технологічні рішення, для встановлення біогазової установки, компанія пропонує від 3 до 5 варіантів, що дає замовнику змогу обрати комфортний варіант із максимальним економічним ефектом. Також вона поділилася висновками з досвіду інвестицій компанії у біогазовий комплекс за прикладом біогазової станції потужністю 330 Квт/год (с.Бзів Київської області). Відтак, на базі класичного фермерського господарства побудовано біогазову станцію, яка працює на відходах господарства (гній ВРХ) і кукурудзяному силосі. Реалізація електроенергії  на оптовому ринку електроенергії здійснюється за «зеленим тарифом», тепло використовується для потреб фермерського господарства, а збалансованими добривами удобрюють поля.

Присутніх на круглому столі ознайомили із законодавчою базою, яка регулює відносини в процесі реалізації проектів біогазових комплексів. Адвокат ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» Олена Фінк повідомила, що в Україні встановлено «зелений» тариф на електроенергію до 2030 року, який фіксується в євро (для біогазових проектів – 0,1234 євро/кВт год. без ПДВ). Є гарантований державою покупець електроенергії – Оптовий ринок електроенергії (ОРЕ). Також застосовується надбавка 5-10% до тарифу при використанні обладнання вітчизняного виробника. Олена Фінк приділила окрему увагу юридичним формам реалізації біогазових комплексів та зазначила, що у розвинених країнах активно використовується досвід кооперування в енергетичній сфері. «В Україні реалізовано близько 20 проектів в області біогазової енергетики. Згідно зі Стратегією України до 2020 року в сфері відновлюваної енергетики 11% енергії в загальній структурі енергоспоживання країни буде вироблятися за рахунок альтернативних джерел енергії. Потенціал ринку біогазових станцій до 2020 року становить близько 950 МВт.»

Керуючий інноваційними напрямками «Moore Stephens – Kyiv» Олексій Яковлев презентував присутнім алгоритм підготовки підприємства до участі в інвестиційному проекті з будівництва власної біогазової станції.

Агровиробники зацікавилися темою встановлення біогазових комплексів на теренах різних областей, адже вважають її перспективною у майбутньому. Деякі із них уже мають досвід у будівництві таких комплексів та охоче поділилися ним із присутніми.
Як вирішити проблемні питання в процесі реалізації проекту підказала Олена Фінк, розтлумачивши законодавство: пошук земельної ділянки та зміну її цільового призначення, розробку проекту, громадські слухання, підключення установки до мережі та інше.