Передпроектний аудит

Один з етапів розробки бізнес-плану – вибір майданчика для будівництва, аналіз сировини та забезпечення їм планованого біогазового комплексу. Перш ніж витрачати час і сили на детальне планування, ми наполягаємо на необхідності проведення передпроектних досліджень, які дадуть відповіді на наступні питання:

 • Яка сировина і в якій кількості буде застосовуватися для отримання біогазу?
 • Як впливають сезонні явища на склад і кількість сировини?
 • Чи можна будь-якими способами нівелювати наслідки сезонності?
 • Які труднощі можливі при освоєнні передбачуваної майданчики для будівництва?
 • Чи є реальна можливість для підключення до енергомереж?

Результатом попередніх розрахунків є техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), в якому розраховані рентабельність проекту будівництва та роботи станції, а також враховані можливі ризики, пов’язані з будівництвом.

Етапи проведення передпроектних досліджень

Попередній аудит складається з наступних етапів:

 1. Лабораторні дослідження складу субстрату.
 2. Аналіз обсягу і сезонності виробництва.
 3. Топографо-геодезичні дослідження майданчика забудови.
 4. Геологічні дослідження з технічним звітом.
 5. Планування і оптимізація забудови земельної ділянки.
 6. Розробка технологічної схеми комплексу.
 7. Підбір необхідного технологічного обладнання.
 8. Аналіз можливості підключення до електричних мереж.
 9. Надання попередніх висновків і рекомендацій від проектної організації

Далі детально розглянемо перераховані стадії процесу.

Дослідження складу субстрату

Перше правило фахівців з технології отримання біогазу – не довіряти теоретичним даним про той чи інший субстрат. Неможливо спроектувати біогазову станцію без попереднього лабораторного аналізу субстратів, їх сумішей та динаміки показників протягом року. Регіон, технологія або навіть спосіб зберігання можуть кардинально змінити склад, кількість органічних речовин і їх здатність до розкладання в анаеробних умовах. Помилки в розрахунках призводять до невідповідності запланованої і реальної продуктивності установок.

Для отримання достовірних результатів слід ретельно і правильно відібрати проби, скласти продуманий перелік досліджень і провести аналіз сировини. На їх підставі надалі будуть робитися всі припущення і розрахунки ефективності роботи станції.

Аудит сировинної бази дозволяє уникнути недешевих помилок при будівництві біогазової станції та оптимізувати роботу установки за рахунок простих технологічних рішень. Так, проблему пошуку косубстрату вирішують застосуванням різного роду добавок, корекцією рН або додаткової стадією підготовки субстрату (гідроліз, термічна або хімічна обробка). Отже, знадобиться додаткове обладнання, що вплине на вартість будівництва і терміни окупності.

Ці фактори потрібно враховувати на передпроектному етапі і залучати для цих цілей досвідчених фахівців.

Вплив сезонності виробництва

На початковому етапі важливо визначити доступні обсяги субстрату і згладити сезонні зміни кількості. Так буває, якщо в літню пору обсяги субстрату в рази більші, ніж в зимовий період (наприклад, в тваринництві) або виробництво носить сезонний характер (рослинництво, виробництво цукру і т.п.).

Для біогазової технології характерна необхідність підтримувати стабільне завантаження по сухим органічним речовинам, навіть якщо при цьому субстрат буде різноманітним. Бактерії, як і інші живі організми, потребують джерела енергії для підтримки життєдіяльності, і не можуть довгий час не харчуватися. Перебої з поставками сировини, і, як результат, зниження навантаження по органічним речовинам призводить до падіння продуктивності біогазового комплексу, а іноді до повної його зупинки. Повторний запуск може тривати до 6 місяців, а це – економічні втрати внаслідок поганого планування на даному етапі.

Планування забудови земельної ділянки

Як і будь-яке інше виробництво, біогазовий комплекс потрібно правильно розташувати на ділянці з урахуванням особливостей ґрунтів, підземних вод та санітарних зон. З цією метою проводять аналіз геологічної обстановки, топографічні і геодезичні дослідження. На їх підставі розробляють план забудови земельної ділянки з урахуванням особливостей ґрунтів, під’їзних шляхів, планованого обсягу сировини і газу, доступу до електромереж або подачі газу в опалювальні котли.

Технологічне обладнання разом із завантаженою сировиною, а також ємності з газом, мають вагу, що обчислюється десятками тонн. Ґрунт під ними не повинен містити порожнеч, щоб уникнути руйнування об’єктів. Слід також запобігти потраплянню робочої субстанції і продуктів її переробки в ґрунтові води.

Грамотне планування забудови ділянки відповідно до вимог законодавства України виконують фахівці компанії Ecodevelop.

Можливість підключення до електромережі

Кінцева мета роботи станції – це продаж електроенергії в загальну енергосистему. В Україні завдяки чинному зеленому тарифу на цьому можна заробляти.

Одне з найпроблемніших місць у всьому ланцюжку отримання електрики з біопалива – це можливість подавати електроенергію в мережу. Дуже важливо на етапі попередніх розрахунків встановити пропускну здатність електромереж. Якщо ви будете виробляти електроенергії більше, ніж її здатні прийняти діючі мережі, то можливість генерувати електроенергію в мережу буде обмежена регулятором. Ви залишитеся з надлишком газу і електрики, а робота всього комплексу опиниться під загрозою. Треба буде знижувати потужність, що загрожує як технологічними проблемами, так і зниженням рентабельності аж до виходу в збиток.

Щоб цього не сталося, ви можете довірити аудит електромереж на предмет підключення нашим інженерам – енергетикам.

Висновки

Після проведення аудиту формуються підсумкові рекомендації для розвитку проекту.

Термін проведення досліджень і попередніх розрахунків – до 4 тижнів. Передпроектний аудит завершується створенням документа – Техніко-економічного обґрунтування (ТЕО), в якому враховані ризики будівництва та зазначені способи досягнення заданого рівня рентабельності.

Замовити цю роботу можна в компанії Ecodevelop (Україна). Ціна підсумкового документу розраховується індивідуально і залежить від складності проекту, вартості необхідних аналізів і попередніх досліджень.

Заповніть форму