Відбувся перший аукціон з продажу електроенергії – результати дають надію

Відбувся перший аукціон з продажу електроенергії – результати дають надію

27 червня відбулася знакова для України подія – були проведені перші аукціони з продажу електроенергії з укладенням двосторонніх прямих договорів між виробниками та споживачами електричної енергії. За словами директора компанії Ecodevelop Сергія Шпака, завдяки аукціонам з’являється можливість продавати електроенергію з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) споживачеві безпосередньо, укладаючи довгострокові договори. Тим самим реформування енергетичного ринку України позитивно впливає на розвиток біогазової галузі та біоенергетики в цілому.

За даними сайту Української енергетичної біржі, перші два аукціони пройшли в форматі спеціальних сесій, в яких поки взяли участь основні постачальники електроенергії України – ДП “НАЕК” Енергоатом” і ПрАТ ” Укргідроенерго”. ДП “НАЕК “Енергоатом” реалізував 4 144 824 МВт-год. електроенергії базового навантаження за ціною 566,70 грн. за МВт-год. без ПДВ, а ПрАТ “Укргідроенерго” продав 138 000 МВт-год. електроенергії пікового навантаження за ціною 673,76 грн. за МВт-год. без ПДВ. Загальна вартість реалізованої електроенергії склала понад 2,4 мільярди гривень. Для продажу енергії з ВДЕ, відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії” № 2712-VIII від 25 квітня 2019 року, будуть проводитися окремі аукціони. Згідно цього документу, «зелені» аукціони планується проводити до 2030-го року двічі на рік, не пізніше 1 квітня та 1 жовтня.

Пілотний аукціон відбудеться не пізніше 31 грудня 2019 року. При цьому «Кабінет Міністрів України» буде встановлювати щорічно, не пізніше 1 грудня, річні квоти продажу “зеленої” електроенергії на наступні 5 років. Річна квота розподіляється на частки по окремих ВДЕ, а саме для сонця – не менше 15%, для вітру – не менше 15%, для інших ВДЕ, в тому числі і біогазу – також не менше 15%. Виробники електроенергії з ВДЕ, які перемогли в аукціонах, отримають довгострокову підтримку генерації “зеленої” електроенергії, оскільки держава гарантує викуп всього обсягу електричної енергії, відпущеної такими компаніями з укладенням договору купівлі-продажу енергії строком на 20 років. Для інвесторів це є додатковими гарантіями прибутковості проектів в сфері “чистої” енергетики.

“Початок покладено. Звичайно, на стартовому етапі в аукціонах братимуть участь великі виробники “зеленої” електроенергії. Але в подальшому, я впевнений, така можливість буде навіть у невеликих біогазових станцій, що дозволить їм отримувати стабільний гарантований дохід протягом багатьох років “, – прокоментував Сергій Шпак.

Заповніть форму